Bangladesh 2014-03-05

Efter en lång resa är vi nu äntligen framme i Bangladesh.

Flygresan gick bra trots mellanlandningar i Istanbul och Pakistan. När vi kom hit stod Bosse och väntade på flygplatsen, det kändes tryggt.

Vi åkte till kursgården Koitta i minibussar. En resa som skulle tagit ungefär 30 minuter i Sverige tog runt en och en halv timma här på grund av trafiken som är helt kaotisk. Bilarna bara tutar och kör, det känns inte som att det finns några regler över huvud taget.

Väl framme på kursgården fick vi mat, ris och någon slags stark gryta som vi åt med händerna. Människorna i rummet där vi åt tog bilder och tittade på oss. Efter lunchen gick vi en sväng i byn, vilket gav väldigt starka intryck. Stämningen i byn var helt annorlunda från huvudstaden. Det var väldigt lugnt och fridfullt, och alla människor vi mötte var glada och nyfikna.

På kvällen fick vi träffa våra tolkar, som ska bo med oss och vara våra resurspersoner 24 timmar om dygnet. Vi har också hunnit med att besöka ett av de många tegelbruk som finns här samt den lokala marknaden i byn.

 

 

 

Idag är det dags att flytta ut till familjerna i olika byar med våra tolkar, vilket ska bli väldigt spännande!

/Lisa, Ida, Janina, Elsa, Ellen M, Max, Christoffer, Ellen P, Karin, Sandra, Fredrike och Josefin.