Bangladeshäventyret närmar sig!

Söndagen den 2 februari skulle det stora äventyret startat för 13 elever från Hultsfreds Gymnasium. Men på grund av lite oroligheter i samband med landets val den 5 januari och att UD därmed har avrått från icke nödvändiga resor så har resan flyttats fram en månad till 2 mars istället. Nu har det varit lugnt den sista tiden och UD har också tagit bort sin avrådan.

Bangladesh

Eleverna kommer i Bangladesh jobba med sina gymnasiearbeten som på olika vis är knutna till landet. De kommer under sin vistelse få besöka några av Bangladesh största näringar i form av jordbruk, konfektionsindustri, tegelbruk mm. De kommer även göra ett dagsbesök i Dhaka en liten stad på cirka 16 milj/inv. Huvudmålet är dock att de ska bo i bengalisk familj på landsbygden under 8-9 dygn och på så vis komma lite under ytan på en helt ny kultur.

Bangladesh

Om tekniken är med oss hoppas vi kunna skicka hem lite rapporter till hemsidan om hur vi har det.

Ola & Annemo