E-sport satsar vidare

Hultsfreds gymnasium kan nu presentera ytterligare ett steg framåt i utveckling av vår satsning kring E-sport på Estetiska programmet. Ett samarbete med IK Oskarshamn har inletts för att möta klubbens satsning i den nya e-sportligan som SHL startar i januari 2020.

 – IK Oskarshamn ville ha hjälp med att ta ut det lag som ska representera IK Oskarshamn i kommande turnering. De vände sig till oss för att få till ett starkt lag. Vi ska också hjälpa dem med liverapportering från matcher, säger Christoffer Frick, lärare på Hultsfreds gymnasium.

Ny satsning ska möta den växande e-sportsektorn

Den nya e-sportsligan består av befintliga SHL-lag och ligan. Lagen som tävlar består av 6 spelare, matcherna spelas på Playstation 4 och spelet är EA NHL 20. 1 målvakt, 2 backar och tre forwards ska utses.

Hultsfreds gymnasiums E-sport kommer att hjälpa IK Oskarshamn att hålla try-outs och Bootcamps för att ta ut laget och förbereda dem till spelstarten den 13 januari.

Elva lag är klara för turneringen:
Färjestad BK
HV71
IK Oskarshamn
Leksands IF
Linköping HC
Luleå Hockey
Malmö Redhawks
Rögle BK
Skellefteå AIK
Växjö Lakers
Örebro Hockey

Läs mer om uttagningen

Läs mer om Estetiska programmet, E-sport (ES)