Earth Hour 2015

Släck ljuset du också för klimatet lördagen den 28 mars mellan 20.30-21.30.

Att vi också kan äta för klimatet, varje dag, årets alla dagar fick samtliga elever och personal på gymnasiet ta del när gymnasiets miljöråd tillsammans med ÖSK ordnade en tänkvärd föreläsning av Frida Almqvist från Klimatmat. Hon förklarade för oss kopplingen mellan maten och klimatet och inspirerade till schysstare matvanor som gör skillnad för oss själva och för framtida generationer. Maten vi äter påverkar nämligen inte bara oss själva. På sin väg från jord till bord påverkar den både människor, djur, miljö och klimat över hela jorden.

Fridas klimatsmarta mattips: Ät en hållbar mängd kött. Handla utan bil. Välj ekologiskt. Välj fisk från hållbara bestånd. Utgå från säsongens råvaror. Släng inte maten.

Karina Brånstrand