Ekonomiprogrammet i Bryssel

Under vår resa till Bryssel med EK22, mellan den 14:e och 17:e april, genomförde vi sex spännande studiebesök. Först besökte vi Sveriges ständiga representation där vi hade förmånen att träffa Pierres klasskamrat Eva Schultz från deras gymnasiedagar i Vimmerby.

Därefter mötte vi två praktikanter från regionkontoret Småland Blekinge. Nästa dag fick vi en unik möjlighet att besöka Europaparlamentet där vi träffade två parlamentariker, Jacob Dalunde och Ilian De Bacco, följt av en guidad tur i parlamentsbyggnaden.

Vår resa fortsatte med studiebesök på Ministerrådet och Europeiska rådet, där eleverna engagerat deltog i diskussioner på engelska. Sista dagen avslutades med ett besök på Europeiska kommissionen och Parlamentariummuseet.

Det var en otroligt lärorik och minnesvärd resa där vi fick en djupare inblick i EU:s institutioner och deras arbete.

Läs mer om Ekonomiprogrammet

Kontakter

Thomas Wigren

Programutvecklare EkonomiprogrammetE-POST: thomas.wigren@hkedu.sePedagoger