Elever informerar inför gymnasievalet

Varje år inför gymnasievalet så besöker elever från Hultsfreds gymnasium årskurs 9 på Albäcksskolan och informerar om de olika gymnasieprogrammen. Gymnasieeleverna presenterar det som är unikt och speciellt med just sitt program, vilka kurser det innehåller, vad man lär sig och varför de valde just det programmet.

Eleverna i nian får tips och råd och gör sedan sitt val till besöksdagen på gymnasiet. Under besöksdagen får niorna mer information om det program som de är intresserade av. De får även träffa elever och lärare och se hur en lektion på gymnasiet kan gå till.

Är du elev i årskurs nio?

Vill du veta mer om våra program inför ditt gymnasieval? Gå in på länken nedan, där finns information om alla program på Hultsfreds gymnasium.

Läs mer om våra program här.