EU-rollspel för klasserna EK och SA

Idag genomförs ett rollspel på Hultsfreds gymnasium där eleverna lär sig hur EU jobbar med både kortsiktiga och långsiktiga mål, för nå ut med och förverkliga sin politik. Under dagen hålls olika tal, man går igenom lobbying, man skriver resolutioner och eleverna är med och debatterar och ställer frågor. Man får också lyssna på inbjudna talare via länk. Bland andra europaparlamentariker, Jakop Dalunde (MP).

Rollspelet avslutas med prisutdelning och diskussion. En fantastiskt heldag i EU-anda!

Dagen ordnas av Ekonomiprogrammet och Samhällsvetenskapsprogrammet, stort tack till Pierre Arvidsson, Stefan Toivonen, Helene Hultqvist, Ida Nordin och Caroline Axelsson.

Läs mer om Ekonomiprogrammet

Läs mer om Samhällsvetenskapsprogrammet

 

Kontakter

Stefan Toivonen

Programutvecklare SamhällsvetenskapsprogrammetTELEFON: 010-354 29 75E-POST: stefan.toivonen@hkedu.sePedagoger