Fjällresan med BF11

Söndagen den 9/3 kl. 08.00 så åkte bussen från Hultsfred vidare mot Hundfjället. När vi var framme så lastade vi av all packning och begav oss till skiduthyrningen och provade ut pjäxor och skidor.

Dagen efter var det dags för slalom, en spännande upplevelse eftersom det bara var två elever från klassen som åkt utför tidigare. På tisdagen var det dags för långtur på längdskidor, när vi åkt halvvägs stannade vi i skogen och grillade korv.

Under tiden vi grillade korv fick vi besök av en hungrig räv som vi bjöd på korv. En härlig naturupplevelse som vi kommer minnas.

Sista dagen på vår fjällresa var vi i slalombacken och många av oss var trötta i benen efter tre dagars intensiv skidåkning.  Det var en lärorik och spännande upplevelse med soliga dagar och gnistrande snö.

/Elever i BF11