Gymnasievalet – Läs mer om våra program

Det finns 18 olika nationella program som alla är treåriga. Alla dessa program innehåller programgemensamma ämnen (kallades tidigare karaktärsämnen), valbara kurser, individuella val, gymnasiegemensamma ämnen (kallades tidigare kärnämnen) och gymnasiearbete. På vissa gymnasieprogram ingår 15 veckors praktik (APL- arbetsplatsförlagt lärande).

Program på Hultsfreds gymnasium

Läs mer om våra program och hitta det som passar just dig. Har du frågor så finns det kontaktpersoner längst ner på sidan för varje program. Du kan också kontakta våra vägledare som hjälper till och svarar på dina frågor. Du hittar vägledarna längst ner på den här sidan.

Kontakta oss om ni vill veta mer om våra program

Om ni vill komma i kontakt med något av våra program så går det bra att kontakta våra arbetslagsledare. De kan svara på frågor och informera om sina program. Allt kring programinnehåll, kurser, skolans lokaler, upplägg och innehåll kan de berätta mer om.

Gertz Glad
El- och energiprogrammet
E-POST: gertz.glad@hkedu.se

Rickard Hermansson (Syab)
Fordon- och transportprogrammet
E-POST: rickard.hermansson@syab.se

Helene Hultqvist
Arbetslagsledare på Naturvetenskapliga programmet
TELEFON: 0495-24 11 51
E-POST: helene.hultqvist@hkedu.se

Erica Kessén
Arbetslagsledare på Samhällsvetenskapliga programmet
E-POST: erica.kessen@hkedu.se

Henrik Mellberg
Arbetslagsledare på Barn- och fritidsprogrammet och Vård- och omsorgsprogrammet
TELEFON: 0495-24 11 46
E-POST: henrik.mellberg@hkedu.se

Joakim Svensson (ATC)
3D-teknik och modern produktion, Industritekniska programmet
E-POST: joakim@additivtteknikcenter.se

Marianne Vifell Waters
Arbetslagsledare på Estetiska programmet, E-sport och Hotell- och turismprogrammet
TELEFON: 0495-24 11 52
E-POST: marianne.vifell.waters@hkedu.se

Thomas Wigren
Arbetslagsledare på Ekonomiprogrammet
TELEFON: 0495-24 11 73
E-POST: thomas.wigren@hkedu.se

Kontakter

Jennie Emanuelsson

Studie- och Yrkesvägledare gymnasiumTELEFON: 0495-24 08 28E-POST: jennie.emanuelsson@hultsfred.seAdministration

Hanna Waern-Andersson

AntagningssekreterareTELEFON: 0495 - 24 11 21E-POST: hanna.waern.andersson@hultsfred.seAdministration