Hand-Drawn UF

Hand-Drawn UF består av Isak Lindqvist, Emma Karlsson och Rinita Prenku, som alla går Ekonomiprogrammet.

Affärsidén är att samla in begagnade kläder, laga och förbättra, för att sedan sälja dem vidare.

Just nu pågår arbete med loggan och testbroderi på egna tröjor. Rinita filmar när symaskinen broderar fram deras logotyp som en första test och lägger sedan ut filmen på Instagram.

– Vi ska ta fram en egen hemsida, men nu använder vi Instagram, förklarar hon. Här kommer vi också att lägga upp alla våra plagg för försäljning.

Linjerna  i loggan blir för tunna, så tillbaka in i programmet och justera modellen. Det blir många test och man får prova sig fram. Makerspace Hultsfred har utrustningen som behövs, både hårdvara och tillhörande program. Eleverna jobbar själva men personalen hjälper till när det behövs.

– Tanken är att eleverna själva ska göra jobbet för att lära sig hela processen i produktutvecklingen. Vi rekommenderar program, visar hur man gör, ger tips och hjälper dem igång, säger Rickard Jonsson på Makerspace Hultsfred.

Läs mer om UF