HT i Funäsdalen på APL

Hotell- och Turismelever till Funäsdalen på 4v APL

Igår torsdag den 10/2 reste fyra elever från HT-programmet till skidorten Funäsdalen för att genomföra 4v APL inom hotell och restaurang. Det är två elever från HT20, Meja Jonsson och Julia Pettersson samt två elever från HT19, Hasna Mohamed Ahmed och Hoodo Abdi Ali.

Under dessa fyra veckor skall de praktisera inom reception samt servering. Hasna och Hoodo kommer även att genomföra sitt praktiska Gymnasiearbete. Eleverna bor på anläggningens vandrarhemsdel så de har nära till jobbet och skidbackarna. När de har sina lediga dagar blir det skidåka av. Liftkort får de gratis av hotellet liksom utrustning, för att kunna testa på denna ädla sport. Det är givetvis viktigt att eleverna kan prata skidåkning i olika gästsammanhang.

Eleverna skall lära sig om att arbeta på en skidort och hur det skiljer sig från att jobba på en typisk sommarturistort. I vår kommer två av eleverna att resa till Cypern och där få uppleva turismbranschen på charterresmålet Ayia Napa.

Elevernas yrkeslärare Marianne Vifell Waters samt rektor Elisabeth Kling önskar dem ett stort lycka till!