Vi blir Teknikcollege

27 oktober invigs Hultsfreds gymnasium och Additivt Teknikcenter som nytt Teknikcollege. Teknikcollege är idag Sveriges största samverkansplattform för industrins kompetensförsörjning och en kvalitetsstämpel på utbildningar, där kommuner, utbildningsanordnare och företag samverkar för att öka attraktionskraften och kvalitén på tekniskt inriktade utbildningar.

”Vi är väldigt glada över att ha klarat kriterierna och granskningen för att bli ett teknikcollege.” – Joakim Svensson, platschef på ATC.

Läs mer om 3D-teknik och modern produktion, Industritekniska programmet (IN)

Läs mer om Additivt Teknikcenter här

Läs mer om Teknikcollege här

Kontakter

Joakim Svensson

Platschef Additivt teknikcenter - Industritekniska programmetTELEFON: 070 - 219 14 25E-POST: joakim@additivtteknikcenter.sePedagoger