Undervisningen i morgon torsdag 19/3

Undervisning i skolans lokaler flyttas till hemmet! (Detta gäller inte gysär eller ivis)
Vi kommer från och med nu att byta undervisningssätt till att bedriva lektioner på distans. Detta gäller fram till påsklovet och beror på att vi ska hjälpa till att dämpa smittspridningen av Coronaviruset (Covid19). Du ska inte komma till skolan, utan stanna hemma och läsa på Teams ”Team Hultsfreds gymnasium” vad du ska göra. Där finns det instruktioner om hur du ska koppla upp dig och få undervisning enligt schemat.

Imorgon kl 8.00-9.00 torsdag 18/3 ska du börja med att träffa din mentor på en videokonferens som läraren bjuder in till. Därefter kommer vi att följa lektionerna på schemat som startar efter kl 9.00, men bara genom att använda datorn. Ingen undervisning på plats!

Om du har problem med din dator eller behöver komma åt material som finns på skolan så kommer vi att lösa detta åt dig. Meddela din mentor eller undervisande lärare om detta behov finns. På Teams står det också hur du kontaktar IT-support om din dator inte fungerar.

Kontakt IT-support

 

Teaching in the school premises is moved to the home! (This does not apply to Gysär or IVIS)

From tomorrow onwards, we will change teaching methods to conduct lessons remotely. This applies until the Easter holidays and this the best way to prevent illness and to avoid being exposed to this virus (Covid19). Stay home and read at Teams ”Team Hultsfred’s high school” what to do.Do not come to school. Instructions can be found how to connect and receive instruction according to the schedule. Tomorrow 8.00-9.00 Thursday 19/3. The teacher will invite you through video conference call and you should start meeting your mentor through this video call. Then we will follow the lessons according to the following schedule that starts after 9am, but only by using the computer.

If you have problems with your computer or need access to materials that are available at the school, we will solve this for you. If any problem come sup inform your mentor or teacher. Teams also says how to contact IT support if your computer does not work.

 

لا توجد الدراسه في مبنى المدرسة! (هذا لا ينطبق على المدارس اصحاب ذوی  الاحتیاجات الخاصهgysärskolan )

من الآن فصاعدا ، سنقوم بتغيير طرق التدريس لإجراء الدروس عن بعد عن طریق استخدام الکمبیوتر. ينطبق هذا حتى عطلة عيد الفصح påsklovet، ولأننا سنساعد في منع انتشار فيروس كورونا (Covid19). لا يجب أن تأتي إلى المدرسة ، ولكن تبقى في المنزل وتقرأ Team Hultsfred gymnasium

ما يجب القيام به:

هناك تعليمات حول كيفية الاتصال وتلقي التعليمات وفقًا للجدول الزمني.

غداً 8.00-9.00 الخميس 19/3 ، يجب أن تبدأ بلقاء معلمك في من خلال الکمبیوتر یتصل المعلم بک. ثم سنتبع الدروس في جدول الدراسه الذي يبدأ بعد الساعة 9 صباحًا ، ولكن فقط باستخدام الكمبيوتر.

لا توجد دراسه فی المدرسه!

إذا كانت لديك مشاكل مع جهاز الكمبيوتر الخاص بك أو كنت بحاجة إلى الوصول إلى کتبک واغراضک في المدرسة ، نحن نحل هذه المشكلة نيابة عنك. أخبر معلمك أو مدرسك إذا کنت نسیت اغراضک فی المدرسه.

اذا کان عندک مشکله باالکمبیوتر اتصل با القسم ای تی IT

 

إدارة المدرسة الثانویه هولتسفرد

 

تدریس در داخل مدرسه نیست! (این مربوط به مدرسه افراد دارای معلولیت نیست)

از این پس ، روش های تدریس به تدریس انلاین تغییر خواهیم داد. این روش تدریس انلاین  تا تعطیلات عید پاک) (påsklovet دوام خواهد کرد و به این دلیل است که ما جلوگیری از گسترش Coronavirus (Covid19) کمک خواهیم کرد. شما نباید به مدرسه بیایید ، بلکه در خانه بمانید و در تیمهای ”مدرسه هولتسفرد” بخوانید که چه کاری انجام دهید. دستورالعملهای مربوط به نحوه اتصال و دریافت دستورالعمل ها طبق برنامه وجود دارد. فردا 8.00-9.00 پنجشنبه 19/3 شما باید انلاین باشید که معلم تان معلومات مهم همرای شما درباره تدریس انلاین شریک خواهد کرد

اگر در کمپیوتر خود مشکل دارید یا به وسایل  که در مدرسه موجود است ، نیاز دارید ، ما این مورد را برای شما حل خواهیم کرد. در صورت وجود این نیاز به مربی یا معلم خود تماس بگیرید. درتیم معلومات اضافی موجود است که چگونه با IT تماس بگیرید.

مدیریت مدرسه هولتسفرد

Kontakt IT-support