Introduktionsprogrammen i Stockholm

8

Torsdag 2/10 åkte hela IM-programmen till Stockholm på studieresa.9

Veckan innan vi åkte hade eleverna fått i uppgift att hitta information om historiska kändisar och platser knutna till Gamla Stan bl.a August Strindberg, Carl Michael Bellman, Carl Larsson, Carl von Linné och Axel von Fersen.  Detta jobbade de med under tre lektioner.

Eleverna blev indelade i grupper.  När vi kom fram till Stockholm gick eleverna iväg i sina grupper för att leta efter de platser som vi pedagoger i förväg hade ritat ut på kartor. Platserna var b.la Stortorget och Stockholms blodbad, Kungliga Slottet och trappan där Axel von Fersen blev mördad.  När vi kom fram till de olika platserna fick eleverna berätta om ”sin” historiska personen. Då alla elever inte kan svenska var det några elever som redovisade på engelska.  Alla elever var så duktiga att berätta om de historiska personerna.12

 Efter rundvandringen i Gamla Stan fick eleverna fritid på stan för at utforska vår huvudstad. Efter några timmars forskande vände bussen hemåt med trötta men väldigt nöjda ungdomar.