Kemistipendier på NA  

Julia och Umair i NA18 har i år deltagit i Berzeliusdagarna, uppkallade efter den svenske kemisten Jöns Jacob Berzelius. Konferens utgår från Stockholms universitet med syftet att uppmuntra gymnasieelever till fortsatta kemistudier och vad man jobbar med som kemist.

Forskare från hela världen håller inspirerande föredrag, allt från antikroppar till metaller. Vätgas och bränsleceller, ytbehandlingsteknik och skogen som råvara för nya gröna plastmaterial är andra spännande områden som visar att en kemist kan göra många olika saker.

Att eleverna på Hultsfreds gymnasium har goda kemikunskaper framkom när de under Berzeliusdagarna vann en tävling med bred variation. Dessa kunskaper inkluderar allt ifrån molräkning till nobelpristagare inom kemi.

Läs mer om Naturvetenskapsprogrammet