Konstutställning på Kopparslagaren

Lördag och söndag 8-9 maj. Öppet 13:00 – 17:00

Den unga lokala talangen Razia Jafair ställer ut sina konstverk på Kopparslagaren i Hultsfred. Tillsammans med Hotell och turism-programmet har de skapat en konstutställning med Razias vackra konstverk. Hela helgen vecka 18 kan ni beundra den unga talangen.    

”Naturen skapar ett lugn” 

Hon är bara 17 år och studerar IM på Hultsfred Gymnasium. Hon började måla tidig i sitt hemland Afghanistan med ingen utbildning utan är helt självlärd. För ett år sedan kom hon till Sverige och hennes intresse för skapande växte sig starkare då hon fick bildundervisning i skolan. Många av hennes konstverk är motiv som inspireras av naturen. “Mycket från naturen. Det skapar ett lugn hos mig, jag känner att jag får lugn och ro”. Säger Razia. 

Vill du se konstutställningen tveka inte att komma förbi Kopparslagaren. För att undvika trängsel kommer vi att ha ett begränsat antal personer i byggnadenOm vädret tillåter kommer det också finnas konstverk ute i trädgården.

Lördag och söndag 8-9 maj. Öppet 13:00 – 17:00

 

Kontakt  

För mer information mejla: elvira.persson@hkedu.se