Kontakta oss

Hultsfreds gymnaisum

TELEFON: 0495 - 24 11 16E-POST: gymnasiet@hultsfred.seAdministration
ADRESS:

Besöksadress: Stora torget 3, 577 30 Hultsfred
Postadress: Hultsfreds Gymnasium, Box 172, 577 24 Hultsfred

FACEBOOK: http://www.facebook.com/HultsfredsGymnasium

Sjukanmälan

Administration,Servicefunktion
BESKRIVNING:

Om en elev är sjuk ska detta anmälas av vårdnadshavare via InfoMentor. Har eleven fyllt 18 så anmäler de detta själva.
Enklast görs detta via InfoMentor-appen.

Information till nya elever

Tills vi har hunnit skicka hem inloggningsuppgifter till er vårdnadshavare (kommer i mitten av september) så kan ni ringa 0495-24 11 16
eller skicka sms till 076-135 15 29 för att sjukanmäla era ungdomar. Sms:et ska innehålla namn och i vilken klass eleven går i.
Från kl 07.30 går det bra att ringa och anmälan ska göras innan skoldagen börjar för att slippa ogiltig frånvaro. Sjukanmälan görs för varje sjukdag.

 

Till er som har glömt lösenord till InfoMentor

Om ni loggar in via datorn så klickar ni på nytt lösenord så får ni det skickat till den mailadress som ni har angett i InfoMentor.

I annat fall går det att höra av sig till skolan också så kan vi hjälpa er. Skicka ett mail till:
silja.lurges@hultsfred.se eller patricia.poder@hultsfred.se

Bea Brunnström Engström

Socialpedagog/Mentor IntroduktionsprogrammetTELEFON: 0495-24 08 29 E-POST: bea.brunnstromengstrom@hkedu.seAdministration

Annika Dehlin

TELEFON: 0495-24 08 42 E-POST: annika.dehlin@hkedu.seSkolledning
BESKRIVNING:

Verksamhetschef Elevhälsa, Rektor Hultsfredsgymnasiesärskola

Jennie Emanuelsson

Studie- och Yrkesvägledare gymnasiumTELEFON: 0495-24 08 28E-POST: jennie.emanuelsson@hultsfred.seAdministration

Andreas Ekberg

RektorTELEFON: 0495 - 24 08 74E-POST: andreas.ekberg@hultsfred.seSkolledning
BESKRIVNING:

Rektor för:
* Barn- och fritidsprogrammet (BF)
* El- och energiprogrammet (EE)
* Fordons- och transportprogrammet (FT)
* 3D-teknik och modern produktion, Industritekniska programmet (IN)
* Naturvetenskapsprogrammet (NA)
* Samhällsvetenskapsprogrammet (SA)

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

ADRESS:

Stora Torget 3
577 30 Hultsfred

Joachim Fasth

Marknad och IKT-utvecklingTELEFON: 0495-24 08 81E-POST: joachim.fasth@hkedu.seAdministration

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Helene Hultqvist

Programutvecklare NATELEFON: 0495-24 11 51E-POST: helene.hultqvist@hkedu.sePedagoger
BESKRIVNING:

Naturvetenskapsprogrammet

Anja Isomettä

SpecialpedagogTELEFON: 0495 - 24 11 62E-POST: anja.isometta@hkedu.seAdministration
BESKRIVNING:

Specialpedagog med övergripande ansvar för det specialpedagogiska arbetet på gymnasiet

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Erica Kessén

SkolutvecklareE-POST: erica.kessen@hkedu.sePedagoger

Elisabeth Kling

RektorTELEFON: 0495 - 24 08 76E-POST: elisabeth.kling@hultsfred.seAdministration,Pedagoger,Skolledning
BESKRIVNING:

Rektor för Introduktionsprogrammen

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Silja Lürges

SkoladministratörTELEFON: 0495-24 11 19E-POST: Silja.Lurges@hultsfred.seServicefunktion
BESKRIVNING:
  • Agenda
  • Busskort
  • Elevservice
  • Fotografering
  • Reception
  • Skolkatalog
  • Veckonytt

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Henrik Mellberg

Skolutvecklare och programutvecklare BFTELEFON: 0495-24 11 46E-POST: henrik.mellberg@hkedu.sePedagoger
BESKRIVNING:

Barn- och fritidsprogrammet

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Mikael Pettersson

RektorTELEFON: 0495 - 24 03 76E-POST: micke.pettersson@hultsfred.seSkolledning
BESKRIVNING:

Rektor för:
* Ekonomiprogrammet (EK)
* Estetiska programmet (ES)
* Hotell- och turismprogrammet (HT)
* Vård- och omsorgsprogrammet (VO)

* Gymnasiesärskolan (GySär)
* Musikskolan

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

ADRESS:

Stora Torget 3
577 30 Hultsfred

Kristin Pleijert

Arbetslagsledare, IMTELEFON: 0495 – 24 11 72E-POST: kristin.pleijert@hkedu.sePedagoger
BESKRIVNING:

Introduktionsprogrammen

Anna Rixman

Arbetslagsledare GYSÄRTELEFON: 0495-24 00 79E-POST: anna.rixman@hkedu.sePedagoger

Mikael Svensson

Arbetslagsledare, lärareTELEFON: 0495 - 24 05 34E-POST: mikael.svensson@hkedu.sePedagoger

Marianne Vifell Waters

Programansvarig HTE-POST: marianne.vifell.waters@hkedu.sePedagoger
BESKRIVNING:

Hotell- och turismprogrammet

Hanna Waern-Andersson

AntagningssekreterareTELEFON: 0495 - 24 11 21E-POST: hanna.waern.andersson@hultsfred.seAdministration
BESKRIVNING:

Antagning
Personal
Inackorderingar

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

ADRESS:

Postadress:
Hultsfreds Gymnasium
Box 172, 577 24 Hultsfred

Besöksadress:
Hultsfreds Gymnasium
Stora torget 3, 577 30 Hultsfred

Thomas Wigren

Programutvecklare EKTELEFON: 0495-24 11 73E-POST: thomas.wigren@hkedu.sePedagoger
BESKRIVNING:

Ekonomiprogrammet