Kontakta oss

Hultsfreds gymnaisum

TELEFON: 010-354 29 68E-POST: gymnasiet@hultsfred.seAdministration
ADRESS:

Besöksadress: Stora torget 3, 577 30 Hultsfred
Postadress: Hultsfreds Gymnasium, Box 172, 577 24 Hultsfred

FACEBOOK: http://www.facebook.com/HultsfredsGymnasium

Sjukanmälan

TELEFON: 010-354 29 68Administration,Servicefunktion
BESKRIVNING:

Om en elev är sjuk ska detta anmälas av vårdnadshavare via InfoMentor. Har eleven fyllt 18 så anmäler de detta själva. Enklast görs detta via InfoMentor-appen.

Information till nya elever

Tills vi har hunnit skicka hem inloggningsuppgifter till er vårdnadshavare (kommer i mitten av september) så kan ni ringa på telefonnummer ovan, eller skicka sms till 076-135 15 29 för att sjukanmäla era ungdomar. Sms:et ska innehålla elevens namn och klass.

Från kl. 07.30 går det bra att ringa och anmälan ska göras innan skoldagen börjar för att slippa ogiltig frånvaro. Sjukanmälan görs för varje sjukdag.

Till er som har glömt lösenord till InfoMentor

Om ni loggar in via datorn så klickar ni på nytt lösenord så får ni det skickat till den mailadress som ni har angett i InfoMentor.

I annat fall går det att höra av sig till skolan också, så kan vi hjälpa er.

Bea Brunnström Engström

Socialpedagog/Mentor IntroduktionsprogrammetTELEFON: 010-354 26 15E-POST: bea.brunnstromengstrom@hkedu.seAdministration

Jennie Emanuelsson

Studie- och Yrkesvägledare gymnasiumTELEFON: 010-354 26 14E-POST: jennie.emanuelsson@hultsfred.seAdministration

Joachim Fasth

Marknad och IT-supportTELEFON: 010-354 26 12E-POST: joachim.fasth@hkedu.seAdministration

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Karin Faaij Hultgren

SkolsköterskaTELEFON: 010-354 25 55E-POST: karin.faaij.hultgren@hultsfred.seAdministration

Anja Isomettä

SpecialpedagogTELEFON: 010-354 26 17E-POST: anja.isometta@hkedu.seAdministration
BESKRIVNING:

Specialpedagog med övergripande ansvar för det specialpedagogiska arbetet på gymnasiet

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Elisabeth Kling

GymnasiechefTELEFON: 010-354 25 20E-POST: elisabeth.kling@hultsfred.seSkolledning
BESKRIVNING:

Rektor för Introduktionsprogrammen

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Silja Lürges

SkoladministratörTELEFON: 010-354 29 68E-POST: Silja.Lurges@hultsfred.seServicefunktion
BESKRIVNING:
  • Agenda
  • Busskort
  • Elevservice
  • Fotografering
  • Reception
  • Skolkatalog
  • Veckonytt

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Henrik Mellberg

Programutvecklare Barn- och fritidsprogrammetTELEFON: 010-354 29 72E-POST: henrik.mellberg@hkedu.sePedagoger
BESKRIVNING:

Barn- och fritidsprogrammet

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

Mikael Pettersson

RektorTELEFON: 010-354 25 21E-POST: micke.pettersson@hultsfred.seSkolledning
BESKRIVNING:

Rektor för:
* Ekonomiprogrammet (EK)
* Estetiska programmet (ES)
* Hotell- och turismprogrammet (HT)
* Vård- och omsorgsprogrammet (VO)

* Gymnasiesärskolan (GySär)
* Musikskolan

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

ADRESS:

Stora Torget 3
577 30 Hultsfred

Kristin Pleijert

AdministratörTELEFON: 010-354 26 20E-POST: kristin.pleijert@hkedu.seAdministration

Hanna Waern-Andersson

AntagningssekreterareTELEFON: 010-354 26 10E-POST: hanna.waern.andersson@hultsfred.seAdministration
BESKRIVNING:

Antagning
Personal
Inackorderingar

ARBETSPLATS:
Hultsfreds gymnasium

ADRESS:

Postadress:
Hultsfreds Gymnasium
Box 172, 577 24 Hultsfred

Besöksadress:
Hultsfreds Gymnasium
Stora torget 3, 577 30 Hultsfred

Thomas Wigren

Programutvecklare EkonomiprogrammetE-POST: thomas.wigren@hkedu.sePedagoger
BESKRIVNING:

Ekonomiprogrammet

Daniel Sjöstam

Studie- och yrkesvägledareTELEFON: 010-354 26 13E-POST: daniel.sjostam@hkedu.seAdministration

Stefan Toivonen

Programutvecklare SamhällsvetenskapsprogrammetTELEFON: 010-354 29 75E-POST: stefan.toivonen@hkedu.sePedagoger

Joakim Svensson

Platschef Additivt teknikcenter - Industritekniska programmetTELEFON: 070 - 219 14 25E-POST: joakim@additivtteknikcenter.sePedagoger
BESKRIVNING:

Box 500.  577 26 Hultsfred

Website: www.atcab.se

Besöksadress:Sågdammsvägen 3

577 30 Hultsfred.

Rickard Hermansson

Verksamhetschef SYAB - Fordons- och transportprogrammetTELEFON: 070 - 795 00 09E-POST: rickard.hermansson@syab.sePedagoger
BESKRIVNING:

SYAB
Hultsfreds flygplats, 577 92 Hultsfred
Växel: 0495-132 42

www.syab.se

Regina Arvidsson

Programutvecklare Vård- och omsorgsprogrammetTELEFON: 010-354 29 76E-POST: regina.arvidsson@hkedu.sePedagoger

Robert Haglund

KuratorTELEFON: 010-354 26 16E-POST: robert.haglund@hultsfred.seAdministration

Mikael Assargård

Programutvecklare El- och energiprogrammetE-POST: mikael.assargard@hkedu.sePedagoger

Patricia Pöder

Samordnare (Föräldraledig)TELEFON: 010-354 26 09E-POST: patricia.poder@hultsfred.seAdministration

Sanna Krawe

SkoladministratörTELEFON: 010-354 26 11E-POST: sanna.krawe@hultsfred.seAdministration

Johanna Haskett

Programutvecklare NaturvetenskapsprogrammetTELEFON: 010-354 29 74E-POST: johanna.haskett@hkedu.sePedagoger

Emmelie Nord

Programutvecklare Anpassad gymnasieskolaTELEFON: 072- 220 31 03E-POST: emmelie.nord@hkedu.sePedagoger

Minna Isomettä Boyesson

Programutvecklare Anpassad gymnasieskolaTELEFON: 010-354 29 69E-POST: minna.isometta.boyesson@hkedu.sePedagoger

Johan Trollemark

Programutvecklare Fordons- och transportprogrammetE-POST: johan.trollemark@hkedu.sePedagoger