Simon Tirbäcken, FT18 tävlar inför Yrkes-SM

Hultsfreds gymnasium och SYAB genomför kvaltävlingar till Yrkes-SM 2022

29 september genomförs kvaltävling till Yrkes-SM hos Hultsfreds gymnasium och SYAB ute på Hultsfreds flygplats. Tävlande elever och gästande företag finns på plats denna dag när en av åtta finalister till Yrkes-SM i april 2022 ska utses.

Från Hultsfreds gymnasium tävlar Simon Nilsson Tirbäcken, med Coach Fredrik Persson, SYAB.

Tävlingsmomenten brukar förändras från år till år men det är både teori och praktiska moment som ska genomföras under tävlingen, säger Fredrik. Det är alltid lite tävlingsnerver inblandat men vi har tränat de olika momenten och Simon kan det här.

Mest vana har jag på truck och jag har pluggat extra teori, säger Simon.

På Yrkes-SM i april 2022 deltar åtta finalister som utses under 2020 och 2021. På varje kvaltävling finns det möjlighet för 20 tävlande att visa sina talanger. Varje skola får ställa upp med en tävlande.