Medieprogrammet direktsände Handbolls-SM

Förra helgen stod Medieprogrammets alla tre klasser för direktsändningen av tre matcher i Handbolls-SM för ungdomar, som spelades i Hagadal, några hundra meter från gymnasiet. Sammanlagt producerades tre timmar television med hjälp av livekommentatorer, intervjuer, grafik, fyra kameror och en hel del annan teknik, som är alldeles för teknisk för att förklara – kort och gott ett helt fullutrustat kontrollrum som flyttades till Hagadal från gymnasiet över en helg. Trots långa arbetspass och helgarbete var det inte någon som klagade, eleverna får kompledigt för arbetstiden i samband med veckan efter höstlovet ser ni. 😉

Resultatet kan ni beskåda, precis som 1000 andra, på vår Youtubekanal (öppnas i nytt fönster).

För mer information om Medieprogrammet, kom och hälsa på, ta en titt på vår programsida eller på Facebook.

/ Jonas Danielsson – Medielärare