Miljörådet uppmärksammar Earth Hour

EARTH HOUR är en klimatmanifestation för att skicka en signal till världens makthavare om att ta klimatförändringarna på allvar. Miljörådet tycker det är viktigt att skapa engagemang i frågan och samlade därför elever och personal i gymnasiets samlingssal.

Till skenet av värmeljus visades en effektfull film och information gavs om vad EART HOUR står för.

Genom att ställa frågor försökte miljörådet få alla att tänka till för att något måste göras för att förhindra klimatförändringarna.  Frågorna berörde verkligen och var och en fick ta ställning genom att vifta med antingen röda eller gröna papper.

Dessutom har alla fått skriva sitt alldeles egna miljölöfte på ”händer” i olika färger som har satts upp som girlanger i korridorernas tak.

Du följde väl miljörådets uppmaning och släckte lyset för en ljusare framtid lördagen den 29 mars mellan 20.30-21.30. 

Karina Brånstrand