På hemmaplan den 19/9

Om en vecka, måndagen den 19/9 är det dags för mässan På hemmaplan. Hultsfreds gymnasium är med och ger flera intressanta föreläsningar med bland andra Kotaiba Kohli, Anni-Li Karlsson och Regina Arvidsson.

Av våra pedagoger för våra pedagoger
För andra året i rad kör vi konceptet ”På hemmaplan” av våra pedagoger för våra pedagoger. Förra året blev en stor succé. Konceptet är en härlig fortbildningsdag som sätter fingret på allt bra som görs runt om på våra förskolor och skolor i Hultsfreds kommun.

Idén till På hemmaplan föddes under ett besök på en skolmässa i Stockholm 2014. Vi som var där var överens om att ”något liknande skulle vi kunna göra hemma”. Hösten 2015 var det premiär för ”På hemmaplan” i Hultsfred. Alla pedagoger, från förskola till vuxenutbildning, var inbjudna. Syftet med ”På hemmaplan” är att sprida goda exempel från vår verksamhet för att ge inspiration, tankar och idéer kring lärande. Genom kollegialt lärande gör vi varandra bra, på riktigt.

Kristina Råsmark, utvecklingsledare

Program På hemmaplan 19 september 2016 • Rock City

Läs mer om På hemmaplan på Hultsfreds kommuns hemsida