Muffins på distans

Barn-och fritidsprogrammet har bakat muffins på distans i kursen Skapande verksamhet

Andrea var utsedd som ansvarig för att hålla i aktiviteten, som nu fick ske på distans via lärplattformen Teams. Andrea planerade och förberedde gruppen veckan innan med inköpslista för vilka ingredienser som behövdes och vilka måttenheter som skulle plockas fram till lektionen började.

Hon lotsade sedan stegvis gruppen genom hela muffinsbaket, via sin elevdator. De andra eleverna var uppkopplade och kunde följa Andrea steg för steg, genom receptet och på så vis baka sina muffins hemma.

”Vi bakade samtidigt i grupp, men hemma i våra egna kök!”

”Det blev jättegoda kladdkaksmuffins.”

Läs mer om Barn- och fritidsprogrammet

Kontakter

Henrik Mellberg

Programutvecklare Barn- och fritidsprogrammetTELEFON: 010-354 29 72E-POST: henrik.mellberg@hkedu.sePedagoger