NA – tidigare elever

Idag fick NA-programmet besök av två före detta elever, Abodi och Mohammed, som tog studenten på NA-programmet här på Hultsfreds gymnasium 2021.

Abodi och Mohammed studerar just nu sin femte termin på Apotekarprogrammet i Göteborg och de var här och berättade för gymnasieeleverna om hur det är att studera på universitet och läsa på Apotekarprogrammet.

De höll en inspirerande presentation och pratade bland annat om hur det är att flytta hemifrån, hur man ordnar studentboende, hur examinationer och laborationer på universitetet går till och vilka olika studentaktiviteter som man kan engagera sig i.

Läs mer om Naturvetenskapsprogrammet (NA)

 

Kontakter

Berthold Nilsson

Programutvecklare NaturvetenskapsprogrammetTELEFON: 010-354 29 74E-POST: berthold.nilsson@hkedu.sePedagoger