Naturkunskap i en naturlig miljö

Individuella programmet gjorde den 16 april en utflykt till älgparken. Vad är naturligare än att lära sig om djur i naturen, genom att vara ute i naturen!

GySär Älgparken

Efter ett välsmakande mellanmål gick vi runt i älgparken och bekantade oss med skogens konung och hans närmaste. I parken fick vi förutom älgar även se getter och kaniner. I skogen fanns hjortar men de gömde sig för oss. För några var det mysigast att titta på kaninerna.

Vi fick verkligen bekanta oss med dessa enorma djur, se hur de rör sig och vad de äter. Det var en spännande känsla att befinna sig så nära älgarna så att man t.o.m. kan klappa dem på mulen. Visste ni att det bara är älgtjuren som har horn och att hornen byts ut varje år? Det vet vi!

Efter att även intagit en god lunch som kökspersonalen på gymnasiet skickat med oss, var vi mätta, nöjda och ganska trötta. Det var skönt att åka hem till Hultsfred igen.

AnnaGreta Nilsson