NA besöker universitet

Traditionsenligt har naturvetarna i åk 2 och 3 varit på Linköpings universitet och tagit del av intressanta föreläsningar inom aktuell naturvetenskaplig forskning. Innehållet berikades med en stor spännvidd, allt från hur svensk teknik räddar noshörningar till power paper – papperet som leder ström och lagrar energi. Hur en tonårshjärna fungerar på nätet samt övervikt, världssvälten, sociala robotar och nanostrukturer var andra medryckande ämnesområden.

Dessutom minglade vi runt bland alla studenter som presenterade sina utbildningar och forskare som demonstrerade sina nya upptäckter. Universitets studentorkester underhöll med  fullt drag och mitt i vimlet träffade vi på en före detta naturvetare på HG, Alice Hartikka, som numera pluggar energi- och miljöteknik på universitetet.

Karina Brånstrand