S.P.E.E.D. i Makerspace

Full fart i Makerspace på Hultsfreds gymnasium. Eleverna från projektet S.P.E.E.D. fick först en kort presentation av Makerspace för att sedan själva prova på att bli en ”Maker”. Dream it, Make it, Do it!

Fritt skapande på olika stationer i Makerspace på sex olika språk samtidigt var en rolig utmaning för personalen! Modellering, programmering, Holo Lens, var några av favoriterna. Den nya programmeringsbara symaskinen broderade S.P.E.E.D.-loggor och eleverna skrev ut sina 3D-modeller på 3D-skrivarna. Dagen till ära erbjöds även racing i bilsimulator, som vanligtvis används för simulering av tunga fordon med eleverna på Transport- och fordonsprogrammet.

Succé, får man säga, eleverna ville inte  lämna Makerspace när passet var slut och några av dem bokade in sig även i morgon! De är varmt välkomna tillbaka, hälsar personalen på Makerspace Hultsfred!