SA21 i Kalmar

SA21 reste till Kalmar för att lära sig mer om arkeologi och Kalmars historia.

Dagens inleddes med ett besök hos arkeologerna som just nu arbetar med utgrävningar i gamla stan. Eleverna fick en lärorik och spännande visning av Magnus Stibéus där de bland annat fick se hur en arkeolog arbetar samt undersöka några av de fynd som gjorts, exempelvis ett islägg av hästben som använts för att åka på isen med, en dubbelkam av älghorn och en kanonkula från Kalmarkriget.

Efter lunch fortsatte dagen med en stadsvandring på Kvarnholmen, dit staden flyttades efter branden i gamla stan 1647. Eleverna fick lära sig mer om stadsmuren och människorna som levde innanför den.

Läs mer om Samhällsvetenskapsprogrammet (SA)

Kontakter

Stefan Toivonen

Programutvecklare SamhällsvetenskapsprogrammetTELEFON: 010-354 29 75E-POST: stefan.toivonen@hkedu.sePedagoger