SM-3:a i CNC-Teknik

Hultsfreds gymnasium 3:a i Sverige i CNC-Teknik

Eleverna Omar Smailhodzic och Vincent Bragd på Industritekniska programmet, 3d-teknik modern produktion hos Additivt teknikcenter AB, placerade sig på en mycket fin 3:e-plats i årets SM i CNC-teknik. Vägen dit har varit lång med kvaltävlingar under både vår och höst. Många timmar i maskinparken på centret har det blivit.

Eleverna tävlar både i programmering och teoretiska frågor, om allt från material till underhåll och säkerhet. 

Dom har gjort det riktigt bra, även om de i dag känner att de hade kunnat hamna ännu högre upp på prispallen. Det är små marginaler med tuff konkurrens och det är lätt att göra misstag då momenten går på tid och åskådarna står bakom ryggen. Det är bra motstånd från dom andra skolorna i semin mötte man Skövde Gymnasium.

Årets pallplats visar att förra årets finalplats inte var en tillfällighet, utan att vi har en bra utbildning som ligger i toppskiktet med elever som presterar på toppnivå.

Läs mer om 3D-teknik och modern produktion, Industritekniska programmet (IN)

Kontakter

Joakim Svensson

Platschef Additivt teknikcenter - Industritekniska programmetTELEFON: 070 - 219 14 25E-POST: joakim@additivtteknikcenter.sePedagoger