Sveriges riksbank på besök

Idag fick våra elever besök av riksbankens förste vice riksbankschef Kerstin af Jochnick. Elever på Ekonomiprogrammet fick en presentation av Sveriges riksbank och chansen att ställa frågor kring Brexit, svensk ekonomi, riksbankens roll och hur en dag på jobbet kan se ut för en vice riksbankschef. Eleverna fick även spännande information om den nya E-kronan och som avslutning några tips inför utbildning och karriär inom ekonomibranschen.

”Det kan vara svårt att planera sin karriär, själv har jag egentligen aldrig gjort det. Det är viktigt att ha en bra utbildning i grunden och ett jobb som är kul, då brukar det gå bra.”

Tack för ett givande besök och en intressant föreläsning!

/Lärare och elever på Ekonomiprogrammet

 

Från Sveriges riksbanks hemsida:
Kerstin af Jochnick tillträdde som förste vice riksbankschef den 1 januari 2012 med en mandatperiod på sex år. af Jochnicks mandatperiod har förlängts med en mandatperiod på sex år fram till och med den 31 december 2023.

Läs mer om Ekonomiprogrammet