Tre heldagar ute i naturen

Förra veckan var hela årskurs 1 ute på vandring och paddling i Hesjön, straxt utanför Målilla. Under tre dagar i strålande solsken, fick våra olika program gå en vandringsled runt sjön, laga mat i stormkök och paddla kanot.

En dryg timmes vandring i naturskön miljö med karta och markerad led, där elevernas uppgift var att läsa av och ta sig i mål. Väl framme vid rastplatsen tillagades mat i mindre grupper av eleverna själva. Kokta makaroner med stekta köttbullar stod på menyn. – det har sällan smakat så gott!

Under paddlingen, som inleddes med genomgång kring säkerhet och teknik, var uppgiften att hitta och svara på utplacerade frågor runt sjöns strandkanter. Vi hade enorm tur med vädret och alla elever såg ut att trivas, både på land och i vatten.

Tack till våra idrottslärare och övriga medföljande lärare för bra planering och väl utfört äventyr!