UF i Draknästet

UF-företagare marknadsför sig

En lokal version av den populära TV-serien Draknästet i Hultsfreds kommunhus. Idén går ut på att UF-företagen presenterar sin verksamhet och affärsplaner för att bli bedömda av en jury.

Hela 53 elever från Hultsfreds gymnasium var representerade. UF-företagen på plats var: 577 Games UF, Drive In UF, Easy Finding UF, FreshForLonger UF, GV Films UF, Hultsfred Vintage UF, IM Royal UF, NoTangling UF, PAUS UF, Peaces Together UF, Sevelz UF, Tech-Care Hultsfred UF, the Generation UF, TrashCan UF.

Juryn bestod av Jesper Madsén, business Area Manager, Axipto AB Målilla/Mönsterås samt medlem i Tillväxt- och näringslivsrådet. Patrik Evertsson, vd för Emåmejeriet. Charlotta Ek Gutenius, Affärsrådgivare ALMI. Annelie Ohlsson, Handläggare Utvecklingskontoret, Hultsfreds kommun. Ulrika Stolt, Näringslivssamordnare, Utvecklingskontoret, Hultsfreds kommun.

Flera parametrar vägs in i bedömningen så som graden av entreprenörskap, framträdande, bärighet i idé och produkt/tjänst, förmågan att marknadsföra sig samt det allmänna helhetsintrycket.

– Vi ser detta som ett bra tillfälle att fånga upp framtidens entreprenörer. Målet är att fler elever ska vilja starta UF-företag och detta är ett led i detta arbete, säger Ulrika Stolt, näringslivssamordnare vid Utvecklingskontoret.

Juryn utser en vinnare som får ta emot priset som årets UF-företag vid Företagargalan som äger rum 9 mars på Hotell Hulingen.