Förväntansfullt väntade vi framför riksdagen inför rundvandringen
Förväntansfullt väntade vi framför riksdagen inför rundvandringen
Från stationen till maktens centrum: samhällselever framför stadshuset i Stockholm!
Från stationen till maktens centrum: samhällselever framför stadshuset i Stockholm!

VUX till Stockholm och riksdagen

Den 25 mars 2015 var det dags för samhällskunskapsgruppen att åka till Stockholm och riksdagen. Idén kom från eleverna då vi gick igenom partier och ideologier samt hur Sverige styrs. Efter några veckors planering inkl bokning av två riksdagsledamöter var det alltså dags nu.

Tidigt åkte vi med bil och tåg till centralstationen. Vår rundvandring där vår lärare Henning förklarade och berättade om byggnader och historien fortsatte förbi stadshuset, regeringskansliet till riksdagen, vidare till Gamla stan med Storkyrkan och slottet, till Kungsträdgården och den moderna delen av Stockholm kring Sergels torg.

Lena vår guide förklarade de olika byggnadsdelar och deras historia samt hur lagarbetet och budgetarbetet går till.

Lena vår guide förklarade de olika byggnadsdelar och deras historia samt hur lagarbetet och budgetarbetet går till.

Kl 15.0 på riksdagen gick vi igenom kontrollen och träffade Lena vår guide. Vi åkte upp hiss till 7de våningen och hade en storslagen utsikt över Mälaren mot stadshuset. Hon berättade om byggnaders historia från tvåkammare rikdga och riksbank till dagens enkammare riksdag samt ombyggnationerna. Vid en modell av riksdagen fortsatte hon att tala om lagstiftningen och budgetarbetet och vad det betyder att bedriva politik.

 

Uppmärksam lyssnar studenterna på riksdagsledamöter Jan Andersson (M, Kalmar län) och Ann-Charlotte Hammar Jonsson (M). En del frågor fick vi besvarat, andra frågor hänvisade de till regeringspartier.

Uppmärksam lyssnar studenterna på riksdagsledamöter Jan Andersson (M, Kalmar län) och Ann-Charlotte Hammar Jonsson (M). En del frågor fick vi besvarat, andra frågor hänvisade de till regeringspartier.

Kl 16.00 fick vi sitta tyst i stora salen/ kammaren då ledamöterna röstade om en del beslut. Spännande att se den disciplinen och effektiviteten!

 

De sista 40 minuterna träffade vi riksdagsledamöter Jan Andersson (M, Kalmar län) och Ann-Charlotte Hammar Jonsson (M). Våra frågor handlade om Saudi Arabien, migration, Syrien och jobben just i Kalmar län. Det blev tydligt att politik handlar mycket om att kompromissa och att argumentera/ samtala. Båda var intresserade var studenterna kommer ifrån och vilka erfarenheter och utbildningar de har med sig. Båda betonade också vikten av migration och att olikheter är en tillgång.

Nöjd och trött åkte vi hem kl 17.44. Många diskussioner och berättelser om dagen fanns på hemvägen. Dagen efter utvärderade och sammanfattade vi studieresan.